Hat-trik Ryana Christiea nadahnjuje Celtic za rušenje svetaca

Ryan Christie postigao je dugoročni hat-trick kada je Celtic započeo svoju najnoviju odbranu naslova u škotskom Premiershipu rušenjem St Johnstonea od 7: 0.

Škotski reprezentativac prebrojio je sezonu na šest golova u pet mečeva briljantnom izvedbom jer su prvaci osigurali da su na prvom mjestu na tabeli.

Christie je također postavila deveti minutni otvor za Mikeyja Johnstona i golove Odsonne Édouarda i zamjene Oliviera Ntchama i Leigh Griffiths završili rutu.Pregled škotskog Premiershipa: Keltski fleksibilni mišići u lovu devet zaredom | Ewan Murray Pročitaj više

Jedina manja strana Celticovih dana bila je ozljeda butine Hatem Abd Elhameda, čiji je debi trajao 50 minuta prije nego što je šepao za Anthonyja Ralstona.Desni bek sada će biti glavna dvojba za prvu utakmicu u kvalifikacijama Celtic-a za treću ligu prvaka protiv Cluja u srijedu.

Udovice Billyja McNeilla i Steviea Chalmersa razvile su Premiership zastavu prije početka i Celtic-a započeli su svoju potragu za devetim uzastopnim naslovom odlučno.

Elhamed je startao u zadnjoj četvorci kojoj su nedostajali suspendovani centralni bekovi Jozo Simunović i Christopher Jullien, a izraelski reprezentativac dva puta je postigao dobar učinak u faze otvaranja. Njegovi niski ubačaji pružali su šanse Édouardu i Christieju, Francuza dobro blokirao Wallace Duffy, a potonji je pucao dalje.

Proboj je uslijedio kad je Christie otpustio Johnstona sjajnom prvom loptom preko vrha.Krilni igrač okrenuo je Duffyja u jedan i drugi smjer prije nego što je pronašao donji kut.

James Forrest i Édouard prijetili su prije nego što je Christie udvostručio vodstvo u 26. minuti. Saints je imao 10 ljudi iza lopte, ali Forrest je iznutra pronašao Christieja u razmaku od 22 metra i pogladio je loptu u gornji kut mreže.

Zander Clark spasio je iz Édouarda prije nego što ga je prevario na Christiein prvi pogodak sa 25 metara u pola sata nakon što je Forrest ponovno razbio bivšeg Invernessa. Izgleda da je golman skinuo pogled s lopte i ona mu je skliznula iz ruku.

Izvedba je dala domaćim navijačima samopouzdanje da krenu u produženu izvedbu svog ‘Evo nas, 10 u row ‘chant i Celtic je nastavio stvarati šanse prije odmora.Forrest je pucao široko nakon Elhamedovog smanjenja prije nego što je iznudio dobru zaustavljanje Clarka, a Édouard je pucao u bočnu mrežu nakon dobrog rada nogom.

Tempo je pao nakon poluvremena, ali Christie je ponovo zapalio utakmicu u 67. minutu. Činilo se da postoji mala opasnost dok je razmjenjivao dodavanja s Johnstonom na ivici D prije nego što je snažnim udarcem pogodio prečku.

Plejmejker je ubrzo krenuo prema Ntchamu, ali nije bilo predaha za gostiju dok je Francuz pogodio u 72. minuti.Branič svetaca Madis Vihmann pogrešno je procijenio odskok lopte, a Édouard je pustio Ntchama da puca visoko u mrežu.

Griffiths je zatim postavio Édouarda da zaokruži neodlučni Clark i postavi šestog u 80. minuti i Škotsku napadač je ubacio 20 metara u donji ugao šest minuta kasnije.

Christie, istaknuti igrač, rekao je BBC Scotlandu nakon meča: “Mislim da smo to lupili. Sunce izlazi, teren je fenomenalan, a atmosfera fenomenalna – i sretan sam što ću to dopuniti hat-trick-om i pobjedom.

“Moram da vam pomognem da dođemo do rezultata asistira ili ih postiže.Gafer mi je pružio tu priliku da se ubacim i izvršim taj utjecaj.

„Želio je da svima pružimo veliku izjavu.

„ Postavio sam sebi svoje ciljeve početak sezone, ali to ću zadržati za sebe. ”

Jaslice Celtica, Neil Lennon, također je bio prirodno zadovoljan.

” Upravo je ovo bio sjajan dan “, rekao je Lennon . „Nije se zanosio, ali bio je to izvanredan timski nastup.

“ Ryan Christie trenutno igra jako dobro. Njegov prvi i treći pogodak bili su uzvišeni finiši.

“Zaista je dobar pokazatelj za ostatak sezone.”

Menadžer St Johnstonea, Tommy Wright, bio je tup u njegovom sažetku. “Na terenu su bile dvije ekipe. Jedna je bila apsolutno briljantna, a druga siromašna ”, rekao je.